Terpeny w konopiach

21 września 2018 Baza wiedzy

Wiedza na temat dobroczynnego wpływu związków chemicznych zawartych w konopiach indyjskich z każdym rokiem jest coraz większa. W dalszym ciągu jednak niewiele osób wie, że ich charakterystyczny smak, zapach i kolor zależy w głównej mierze od terpenów. Dodatkowo wykazują one bardzo ciekawe właściwości jeśli chodzi o zastosowania terapeutyczne.

Terpeny należą do grupy aromatycznych związków chemicznych. Występują nie tylko w konopiach, ale także w cynamonie, imbirze i wszelkich roślinach, które cechują się intensywnym aromatem. Jeśli chodzi o konopie to są one odpowiedzialne za zapach kwiatów i dymu.

Terpeny to pięcioatomowe węglowodorowe związki organiczne. Zawierają w sobie także izopren. Wyróżnić możemy terpeny łańcuchowe i pierścieniowe. Różnicuje się je także ze względu na wielkość cząsteczek. Wyróżniamy więc seskwiterpeny, diterpeny, triterpeny, a nawet tetraterpeny. Nazwa tych związków chemicznych została wzięta od naturalnie występującej w przyrodzie terpentyny, która jest składnikiem żywicy drzew iglastych.

Rodzaje terpenów występujących w konopiach

Konopie są bogate w terpeny. Szacuje się, że nie ma na świecie rośliny, która posiadałaby ich dokładnie tyle samo co inna. Liczba poznanych związków może zaszokować, gdyż badacze odkryli już ponad 100 rodzajów. Niektóre z nich występują bardzo często, inne natomiast pojawiają się okazyjnie w specjalnie hodowanych okazach. Jeśli chodzi o najpopularniejsze, to należą do nich:

  • Mircen - Monoterpen, którego w olejku eterycznym konopi, możemy spotkać najczęściej. Jest bardzo nietrwały i szybko rozkłada się w kontakcie z powietrzem. Występuje nie tylko w konopiach, ale także w kminku, koprze i szałwii.
  • Pinen - Dzięki swojemu niezwykłemu zapachowi wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle perfumeryjnym. Służy również jako odstraszacz owadów.
  • Limonen - Można go spotkać także w cytrynach, gdzie odpowiada za ich kwaskowy zapach. Jest to znakomity dodatek smakowy i wykorzystuje się go przy produkcji perfum i odświeżaczy powietrza.
  • Linalol - Pachnie konwaliami. Wykazuje właściwości odstraszające owady. Również często wykorzystywany w perfumach.
  • Eukaliptol - Charakteryzuje się świeżym, miętowym zapachem. Również wykorzystywany w kosmetykach
  • Kariofilen - Ma korzenny aromat. Spotkać go można także w pieprzu i goździkach

Terpeny

Główne cechy i zastosowanie terpenów

Wedle naukowców, w roślinach występuje ponad 20 tysięcy różnych terpenów. W roślinach ich głównym zastosowaniem jest ochrona przed bakteriami, grzybami i szkodnikami.

Terpeny stały się nieodłączną częścią kosmetyków. Nie ma już opcji, żeby stworzyć perfumy bez ich udziału. Często stosuje się je także jako składnik aromatów spożywczych i co najciekawsze, w lekach.

Właśnie dzięki właściwościom leczniczym, terpeny zawarte w konopiach są teraz poddawane dokładnym badaniom. Ich właściwości poznawane są coraz lepiej i już niedługo może się okazać, że będą znane nie tylko jako źródło smaku i zapachu, ale przede wszystkim jako cenny środek leczniczy, który poradzi sobie z wieloma chorobami.

21 września 2018 Baza wiedzy

Garść przydatnej wiedzy

Nasiona konopi - superfood!

Choć w dalszym ciągu kontrowersyjne, nasiona konopi zdobywają popularność i uznanie coraz szerszego grona konsumentów oraz ekspertów żywieniowych. Nasiona konopi poprawiają pracę układu pokarmowego, zmniejszają prawdopodobieństwo zawału serca czy miażdzycy. Są także bogatym źródłem składników mineralnych i witamin. Dzięki zawartości dużej ilości aminokwasów stanowią bogate źródło białka, które strukturą jest niemalże identyczne do białka jaja kurzego - najbardziej przyswajalnego przez ludzki organizm. Dodatkowo nasiona konopne poprawiają odporność organizmu nie tylko na infekcje ale także przeciwdziałają powstawaniu komórek rakowych. 

Kolekcjonerskie nasiona konopi

Sianie nasion konopi jest w naszym kraju zabronione. Dozwolone jest jednak gromadzenie ich w celach kolekcjonerskich. Z tego powodu można znaleźć wiele sklepów oferujących nasiona. Przejdź do naszego rankingu Seed Banków, gdzie poznasz liderów sprzedaży nasion marihuany.
>> Seed Banki 2018 << 

Przygotowaliśmy także zestawienie najczęściej wybieranych nasion w celach medycznych i kolekcjonerskich. Jeżeli taka tematyka jest dla Ciebie interesująca, przejdź do >> Rankingu Nasion Marihuany <<