Medyczna marihuana - kiedy i w jakich przypadkach można z niej korzystać?

5 września 2018 Medyczna marihuana

Chociaż o dawna się mówi o legalizacji medycznej marihuany, pomysł jej zalegalizowania wniosło do Sejmu ugrupowanie Kukiz 15. Nie ma oczywiście mowy o powszechnym dostępie do marihuany, ale udało się uzyskać pewne zmiany, będące kompromisem między jej zwolennikami i przeciwnikami. 

Medyczna marihuana na receptę w Polsce

Dzięki wprowadzeniu wyżej wymienionych zmian w polskim prawie, lekarze w Polsce będą mogli przepisywać na receptę medyczną marihuanę. Będzie ona dostępna w aptekach w różnych postaciach, w formie czopków, suszu, kropli czy oleju. To lekarz będzie odpowiedzialny za ustalenie odpowiedniej dawki dla danego pacjenta, a także określenia pod jaką postacią lek ma być przyjmowany. Farmaceuta natomiast będzie odpowiedzialny za przygotowanie takiego leku samodzielnie, gdyż gotowe preparaty na bazie marihuany wciąż nie będą w Polsce dostępne. Wszelkie tego typu leki nie będą refundowane przez państwo, więc pacjent poniesie pełną odpłatność. 

Warto wiedzieć, że recepta wystawiona przez lekarza w Polsce może być zrealizowana nie tylko w naszym kraju, ale również wszędzie tam, gdzie jest to legalne. Jeśli wykupimy taki lek w innym kraju, nie będzie problemu z przywiezieniem go do Polski. 

Kto będzie dostawcą marihuany do aptek?

Chociaż polskie prawo przewiduje kupowanie na receptę marihuany w aptekach, nie wprowadzono żadnych zmian określających możliwości uprawy konopi. Wszystko wskazuje więc na to, że surowiec do produkcji lekarstw trzeba będzie sprowadzać z krajów, w których taka uprawa jest legalna. Jednym z takich państw jest Holandia. Oczywiście sprowadzenie medycznej marihuany nie będzie sprawą prostą. Firmy farmaceutyczne będą musiały uzyskać różne pozwolenia i dopełnić cały szereg formalności. 

medyczna marihuana

Cena medycznej marihuany

Leczenie medyczną marihuaną nie będzie należało do tanich. Przy braku refundacji, wydatki na jednego pacjenta miesięcznie mogą wynosić około 2000 zł. 

Problemy z dostępnością surowca

Wszystko wskazuje na to, że surowca do produkcji leków może nie wystarczyć dla wszystkich potrzebujących, ponieważ nawet takie kraje jak Holandia mają dość zaostrzone przepisy jeśli chodzi o ilość sprzedawanej marihuany za granicę. Może się wkrótce okazać, że przy wysokim zainteresowaniu i potrzebach pacjentów, nie będziemy mieli skąd sprowadzać surowców do produkcji medycznej marihuany. 

Twórcy samej ustawy i politycy mówią jednak, że najważniejsze jest to, że został zrobiony pierwszy krok w kierunku legalizacji medycznej marihuany i nie negują wprowadzenia kolejnych zmian. Podkreślają, że wprowadzenie poprawek do ustawy jest jak najbardziej możliwe, ale musi minąć jakiś czas by można się było przekonać w praktyce, jak działa nowa ustawa. Wiele wskazuje na to, że z czasem doczekamy się zmodyfikowania ustawy, wprowadzenia kolejnych potrzebnych pacjentom zmian, które uzupełnią ewentualne luki i poprawią niedoskonałości obecnej ustawy. Najważniejsze jest jednak to, że chorzy już teraz będą mieli możliwość sprawdzenia leczniczych właściwości medycznej marihuany. 

5 września 2018 Medyczna marihuana

Garść przydatnej wiedzy

Nasiona konopi - superfood!

Choć w dalszym ciągu kontrowersyjne, nasiona konopi zdobywają popularność i uznanie coraz szerszego grona konsumentów oraz ekspertów żywieniowych. Nasiona konopi poprawiają pracę układu pokarmowego, zmniejszają prawdopodobieństwo zawału serca czy miażdzycy. Są także bogatym źródłem składników mineralnych i witamin. Dzięki zawartości dużej ilości aminokwasów stanowią bogate źródło białka, które strukturą jest niemalże identyczne do białka jaja kurzego - najbardziej przyswajalnego przez ludzki organizm. Dodatkowo nasiona konopne poprawiają odporność organizmu nie tylko na infekcje ale także przeciwdziałają powstawaniu komórek rakowych. 

Kolekcjonerskie nasiona konopi

Sianie nasion konopi jest w naszym kraju zabronione. Dozwolone jest jednak gromadzenie ich w celach kolekcjonerskich. Z tego powodu można znaleźć wiele sklepów oferujących nasiona. Przejdź do naszego rankingu Seed Banków, gdzie poznasz liderów sprzedaży nasion marihuany.
>> Seed Banki 2018 << 

Przygotowaliśmy także zestawienie najczęściej wybieranych nasion w celach medycznych i kolekcjonerskich. Jeżeli taka tematyka jest dla Ciebie interesująca, przejdź do >> Rankingu Nasion Marihuany <<